GLOBAL ENCOUNTERS IN LOCAL SETTINGS
Náš tím sa skladal z piatich členov z rôznych kútov sveta, čo nám dalo možnosť bližšie spoznať inakosť, naučiť sa ju empaticky prijímať a aktívne objavovať vzájomným počúvaním sa a spolupracovaním. Našim hlavným cieľom bolo pomôcť zahraničným študentom zorientovať sa v neznámom prostredí a poskytnúť im možnosť efektívnej orientácie v meste Banská Bystrica, ktorá je často znemožnená jazykovými bariérami, odmietaním poskytnutia pomoci a neprijatím cudzincov v spoločnosti. Našim zámerom bolo minimalizovať nežiadúci efekt kultúrneho šoku v procese aklimatizácie a úzkosť spôsobenú nedostatočným poznaním mesta Banská Bystrica. Cieľom bolo vytvoriť jednoduchú a zároveň užitočnú pomôcku – vreckového sprievodcu, ktorý zahŕňa potrebné informácie: autobusové spojenia a informácie týkajúce sa dopravy, internátov a jednotlivých fakúlt; nakupovanie; dôležité kontakty (tiesňové linky); informácie týkajúce sa úradných záležitostí; informácie týkajúce sa študijných záležitostí; užitočné mobilné aplikácie; vreckový slovník; zábava a voľný čas. Relevantné informácie sme získavali rozhovormi so slovenskými a zahraničnými študentami UMB, ktorí nám vďaka svojim autentickým odpovediam zabezpečili kvalitný a hodnoverný obsah vreckového sprievodcu.
Vďaka tejto aktivite sme mali možnosť zlepšiť si naše schopnosti a zapracovať na našich profesijných kompetenciách. Spolupráca v medzinárodnom tíme nám umožnila popracovať na našich jazykových zručnostiach a aktívnom vzájomnom rešpektujúcom počúvaní sa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou úspešného projektu. Naučili sme sa efektívnemu časovému manažmentu, asertivite, ale aj akceptácii a prijímaniu názorov a ideí. Finálny výsledok, ktorý sme spoločnými silami dosiahli je pre nás dôkazom, že vďaka našej kooperácii, vzájomnej vnímavosti a tolerantnosti sme dosiahli vydarené dielo, ktoré zanechalo silnú osobnú, emocionálnu a profesijnú skúsenosť v každom jednom z nás.