V rámci projektu SLUSIK partneri v piatich krajinách ukončili testovanie PLACE modelu service learningu.

Hlavným cieľom projektu “SLUSIK: Service Learning Upscaling Social Inclusion for Kids”, podporeného v rámci projektu Európskej únie Erasmus+ je podpora sociálnych a občianskych kompetencií, podpora vedomostí, porozumeniahodnôt a základných práv. Pre tento projekt partnerivyužívajú model service learnigu, ktorý už funguje na univerzitách, ktoré sú partnermi projektu, „rozširujú ho“ a „testujú“ v spolupráci so strednými školami v 5 krajinách.

Počas obdobia implementácie sa partneri zapojili do súboru aktivít zahŕňajúcich výskum, rozširovanie modelu PLACE, community of practice, advokačné a komunikačné akcie, ako aj pilotné projekty SLUSIK na školách, ktoré boli nedávno ukončené v piatich krajináh (Španielsko, Írsko, Rakúsko, Chorvátsko a Slovensko), čím sa uzavrel zásadný míľnik v tomto mnohostrannom projekte.

Gabriella Civico, riaditeľka CEV uviedla: „Učebné osnovy service learnigu sú osvedčeným nástrojom na zlepšenie občianskych kompetencií a zapojenia študentov do iniciatív v ich komunitách, čo prispieva k prevencii sociálneho vylúčenia. Som si istýá, že projekt vytvorí adaptabilný model a materiály, ktoré budú používať v celej Európe tvorcovia politík aj školy v rôznych školských kontextoch a situáciách“.

Marko Paunović, generálny riaditeľ Out of the Box International zdôrazňuje, že „organizácie občianskeho sektora a vzdelávacie inštitúcie by mali viac spolupracovať, aby vytvorili inovatívne a „aktuálne“ vzdelávacie postupy schopné vstúpiť do štátnych vzdelávacích systémov. Projekt „SLUSIK“ je skvelým príkladom medzisektorovej spolupráce a sme veľmi radi, že sme súčasťou tejto iniciatívy od jej začiatku“.

Študenti aj učitelia považovali pilotovanie a testovanie modelu SLUSIK za veľmi obohacujúce a pútavé. Laura, jedna zo študentiek z Chorvátska, poukázala na to, že takéto aktivity sú „skvelým spôsobom, ako získať väčšiu sebadôveru a naučiť sa pracovať v skupine“. Učitelia tiež zdôraznili rozmer spolupráce v projekte. Colaiste Ioseaf z Írska zistil, že tieto akcie sú veľmi efektívne, pretože „dôležitosť spojenia s komunitou nebola nikdy významnejšia ani potrebná“.

Viac informácií o projekte SLUSIK.

Predmet prebieha online v anglickom jazyku. Môžete sa učiť vlastným tempom, lebo všetky aktivity sú v moodli a sú k nim sú poskytované online konzultácie.
2023

Service learning tím z UMB na konferencii Dobrovoľníctvo ako nástroj zmeny
2023

Pozývame Vás na online diskusiu, ktorá sa uskutoční dňa 16.10.2023 v čase od 15,00 do 18,00 hod. Realizuje sa v anglickom jazyku.