Deti sú najväčšia radosť v našom živote. Potešia nás svojím smiechom, pohľadom, vďačnosťou, ale aj svojou pomocou či tvorivosťou.

Tri kamarátky a spolužiačky sme sa rozhodli pod tútorským vedením L. Rovňanovej L. Nemcovej pripraviť aktivitu pre deti v materskej škole v Brezne. Bola to skvelá príležitosť overiť si niektoré vlastné odborné i osobnostné zručnosti a objaviť naša skryté rezervy. Chceli sme tých drobčekov niečo naučiť, ale aj my sme sa niečo naučili od nich a zároveň sme sa všetci spolu trošku zabavili. Deti sa tešia na obdobie zimy, snehu a, samozrejme, Vianoc. Dievčatá aj chlapci v tomto období pomáhajú svojim mamám pri pečení vianočného pečiva, zdobení stromčekov inštalácii svetielok, ale sú aj dychtivé pri hľadaní darčekových úkrytov.

Predvianočný čas má svoje čaro a my sme sa rozhodli kúsok z neho preniesť do MŠ knajmenším a najmladším, s ktorými sme upiekli medovníčky pre najstarších. Aby sme deťom ukázali aj iné prostredie a zmysel našej spoločnej činnosti, rozhodli sme sa nezostať len v prostredí MŠ, ale presunúť drobčekov z nej medzi najstarších – seniorov.

V prípravnej fáze sme oslovili sponzorov – rodičov detí, súkromnú cukrárku, ale najväčším prekvapením bol sponzor – predajňa reťazca CBA, ktorý nám poskytol všetky potrebné ingrediencie na pečenie medovníkov. Deti sme rozdelili do troch skupín. Potrebovali sme množstvo vykrajovačiek, preto sme oslovili súkromnú cukrárku, ktorá nám ich ochotne požičala. V príjemnej predvianočnej atmosfére sme deťom pomáhali rozváľať cesto. Bolo to také zábavné! Deti pracovali s nadšením a my sme ich chválili za ich elán a šikovnosť. Povykrajované medovníčky sme spoločne uložili na plechy, ozdobili orechmi a dekoračnými ozdobami a šup s nimi do rúry. Po upečení sme si posadali do kruhu a zhodnotili spoločne strávený deň a ochutnali sme naše dielko. To však ešte nebol koniec. Medovníčky určené seniorom sme museli pekne zabaliť, označiť logom SL a pripraviť sprievodný kultúrny program. To už bol obsah našej druhej návštevy. Vybrali sme niekoľko veselých pesničiek básničiek. Pri nácviku sme sa dobre zabávali, pretože ani jedna z nás nevie spievať. Ale podarilo sa nám to. Deti výskali, jasali, že sa už nevedia dočkať návštevy seniorov a svojho vystúpenia.

Po príchode do Denného centra nebol pozorovateľný ani jeden náznak trémy. Klienti a klientky Denného centra Prameň nás už očakávali a nevedeli sa dočkať detí a ich vystúpenia. Po úvodnom predstavení nás študentiek UMB a detí sa začalo spievať vo veľkom. Pridali sa aj seniori a, samozrejme, aj my. Seniorom sa to veľmi páčilo a boli potešení našou návštevou. Vrcholom programu však bolo pripravené prekvapenie – medovníčky, ktoré im deti odovzdali. Veru, že sme zaznamenali aj slzičky…, ale tie ktakémuto podujatiu odjakživa patria. Bola to pre nás príjemná výzva, ktorú sme úspešne zvládli aj vďaka vzdelávaniu v predmete service learning. V praktickej aktivite sme zistili, čo dokážeme, hoci sme spočiatku mali pochybnosti. Service learning nám poskytol veľa cenných skúseností, ktoré ešte počas svojho štúdia na vysokej škole určite využijeme. Ďakujeme.

Podujatie zorganizovali študentky pedagogiky Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Dominika Belková, Kristína Cabanová a Barbora Droppová. Zoznamovanie vMŠ prebehlo v dňoch 20. a 21. 11. 2014, pečenie medovníčkov 1. 12. 2014 návšteva seniorov 10. 12. 2015.