Študenti prvého ročníka bakalárskeho štúdia v študijnom programe Cestovný ruch na Ekonomickej fakulte v rámci predmetu Marketing podnikov cestovného ruchu pracovali na service learningových projektoch, ktoré im umožnili rozšíriť svoje vedomosti, schopnosti a pracovať na empatickom prístupe k tým, ktorí žijú medzi nami s určitým zdravotným znevýhodnením a chcú sa zúčastňovať cestovného ruchu.
Zameriavali sa na štyri rôzne skupiny zdravotne znevýhodnených osôb: na osoby s telesným znevýhodnením, na zrakovo znevýhodnených, sluchovo znevýhodnených a ľudí so stravovacími obmedzeniami. Mapovali ich potreby a bariéry v súvislosti s cestovaním a hľadali cesty, ako im cestovanie uľahčiť.
Pri tej príležitosti Katedra cestovného ruchu nadviazala spoluprácu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS), jej zástupkyne veľmi ochotne prišli medzi študentov v rámci prednáškovej činnosti, o ktorej Katedra cestovného ruchu informovala prostredníctvom sociálnej siete Facebook: (20+) Katedra cestovného ruchu EF UMB | Banská Bystrica | Facebook (príspevok zo dňa 15.03.)  (foto v prílohe - na stránke sa pracuje).
Zástupkyne UNSS diskutovali so študentmi a pomohli im zrealizovať mapovanie potrieb zrakovo znevýhodnených osôb v súvislosti s cestovaním.
Service learningový projekt bol zameraný na prepojenie marketingu podnikov cestovného ruchu so segmentom zdravotne znevýhodnených osôb, študenti preto vo svojich výstupoch sústredili pozornosť primárne na formulovanie odporúčaní pre poskytovateľov služieb cestovného ruchu, ktoré sa usilovali nejakým spôsobom vizualizovať. Vytvorili webovú stránku, tlačený materiál, poster a i.
Študenti, ktorí sa zaoberali sluchovo znevýhodnenými osobami, vytvorili brožúrku s názvom Váš tichý sprievodca (prikladám v prílohe). Brožúrka obsahuje QR kódy vybraných mestských pamiatok z BB, cez ktoré sa sluchovo znevýhodnené osoby dostanú priamo k lektorskému výkladu o jednotlivých pamiatkach na študentmi vytvorenej webovej stránke: https://servicelearning.webnode.sk.
Študenti, ktorí sa zaoberali telesne znevýhodnenými osobami, formulovali odporúčania pre dopravcov v železničnej aj autobusovej doprave a zostavili krátky tlačený materiál ( prílohy: na stránke sa pracuje).
Študenti, ktorí sa zaoberali segmentom ľudí so stravovacími obmedzeniami, vytvorili poster, na ktorom formulovali odporúčania pre organizátorov podujatí, ktorí často zabúdajú na špecifiká v stravovaní mnohých návštevníkov podujatí (v prílohe - na stránke sa pracuje).
Študenti, ktorí sa zaoberali segmentom zrakovo znevýhodnených osôb, v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska formulovali odporúčania pre poskytovateľov ubytovacích služieb, ktoré sú zamerané na správne poskytovanie služieb pre tento segment a spracovali ich do brožúry (obrázky a elektronické verzie: na stránke sa pracuje)