Spojme sa pre dobrú vec prostredníctvom predmetu service learning

Na začiatku októbra 2016 sme si nevedeli predstaviť, čo vlastne máme očakávať od predmetu service learning. Síce sme o tomto predmete veľa počuli, ale na vlastnej koži sme ho ešte nezažili. Bavili nás aktivity, ktoré tím vyučujúcich pripravil, no stálo pred nami dôležité rozhodnutie, spočívajúce vo výbere projektu, na ktorom budeme skupinovo pracovať. Nakoniec sme sa my sedemčlenná skupina rozhodli pomôcť a podporiť sociálne zariadenie Dom svätej Alžbety – domov sociálnych služieb pre matky s deťmi v núdzi. Keďže štyria členovia nášho tímu sú študentmi sociálnej práce na PF UMB a so zariadením už mali skúsenosti, predstavili nám trom študentkám slovenského jazyka a literatúry v kombinácii na FF UMB zariadenie a jeho základné potreby. Naším cieľom bolo ukázať deťom, že čas sa dá tráviť efektívnejšie, ako len pozeraním televízie a ničnerobením, taktiež sme chceli zariadeniu pomôcť finančne, a to prostredníctvom predaja výrobkov na vianočných trhoch v Banskej Bystrici. Do projektu sme sa pustili s nadšením, keďže to bola pre nás nová skúsenosť. Najprv sme s deťmi vyrábali predmety, ktoré sme predávali na vianočných trhoch, a neskôr sme sa snažili deťom ukázať cestu k vedomostiam aj zážitku prostredníctvom literatúry, ktorá nie je len náučná, ale aj zaujímavá a zábavná. Za celý čas, čo sme pracovali na projekte, sme sa toho veľa naučili, či už komunikovať s organizáciami a ich členmi, alebo lepšie pracovať s deťmi. Skúsenosti, ktoré sme získali počas celého roka, môžeme využiť v živote, nie len v škole a za to sme veľmi vďační celému pedagogickému tímu tohto predmetu.

Júlia Dziaková, Ivana Kasalová, Dominika Škublíková, Marek Heckl, Vladimír Jonáš, Lukáš Kurpaš, Peter Suchánsky