Literatúra opäť oživila nielen univerzitu

Po úspechu z minulého roku sa 15. apríla 2015 konal druhý ročník netradičného kultúrneho podujatia Univerzitná noc literatúry. Aj tento rok bol organizovaný študentmi a študentkami Filozofickej a Pedagogickej fakulty UMB pod odborným vedením tútoriek v rámci predmetu service learning v tomto zložení: Marika Arvensisová (2. rok DrŠ VJ), Mária Bílková (3. rok Bc. EKUŠ), Anna Gajdicová (3. rok UAP Sj – Nj), Miroslava Hrbíková (3. rok UAP Sj – Nj), Monika Hrubjáková (3. rok UAP Aj – Sj), Zuzana Leitnerová (3. rok Bc. EKUŠ), Jozefa Pevčíková (3. rok Bc. EKUŠ), Patrícia Rozgonyiová (3. rok UAP Sj – Hi), Simona Sameková (1. rok Mgr. PgPydm(N)), Jana Sotáková (3. rok UAP Aj – Hi), Barbora Sujová (1. rok Mgr. SPRdb (N)), Simona Šedovičová (3. rok PT Sj – Fj), Marta Ševcová (3. rok UAP Sj – Hi), Michal Jamrozowicz (Erasmus študent, Poľsko) a PaedDr. Ľubica Tomková (učiteľka geografie a dejepisu na ZŠ Spojová). Pestrosť organizačného tímu umožnila funkčne prepojiť rôzne kompetencie nadobudnuté nielen počas štúdia, jeho veľkosť kládla zvýšené nároky na jeho fungovanie.

Cieľom aktivity bolo priblížiť širokej verejnosti súčasnú literatúru prostredníctvom série verejných čítaní a tým prispieť k zachovávaniu kultúrnychhodnôt, ponúknuť verejný priestor tomuto druhu umenia, poukázať na to, že literatúra nepozná žiadne hranice a je prístupná všetkým. Čítaním ukážok zo svetovej literatúry sme sa zároveň usilovali predstaviť slovenskej verejnosti menej známe, ale kvalitné literárne texty z produkcie malého vydavateľstva Premedia, čím sme vyjadrili svoj odmietavý postoj voči monopolizácii knižného trhu. Keďže išlo o diela zahraničných autorov a autoriek, usilovali sme sa vyzdvihnúť aj prácu slovenských prekladateľov a prekladateliek, vďaka ktorým sú inojazyčné texty dostupné v slovenskom jazyku.

Jednou zo zdôrazňovaných myšlienok UNL je literatúra bez hraníc a obmedzení zameraná na búranie bariér každého druhu. Preto sa aj druhý ročník niesol v znamení spolupráce s komunitou Nepočujúcich a všetky čítania boli tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Oproti minulému roku sme nadviazali novú spoluprácu s občianskym združením PONS (Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti) a väčšinu stanovíšť sa nám podarilo vybaviť bezbariérovým prístupom. Inšpirovať aj malých k čítaniu sme sa pokúsili dvomi čítaniami z detských kníh. Špecifikom druhého ročníka bolo benefičné stanovište, na ktorom sa čítal úryvok zo zatiaľ nevydaného titulu Mária a čarovný prsteň. Jeho autorkou je Simona Strelcová, členka PONSu, a organizačný tím vyvinul sériu aktivít smerujúcich k podpore vydania knihy, medzi nimi aj vyhlásenie dobrovoľného príspevku.

Študentskou participáciou na organizovaní podujatia sme chceli reagovať na absenciu väčšej viditeľnosti univerzity a jej študentov a študentiek na kultúrnom živote mesta, cieľom bolo tiež zviditeľniť činnosť študentov a študentiekotvoriť univerzitu širokej verejnosti. Univerzita Mateja Bela je organickou súčasťou mesta Banská Bystrica, čo sa usiluje ukázať viacerými podujatiami určenými aj verejnosti.

Šesť mesiacov trvajúca príprava podujatia v mnohom preverila študentský organizačný tím a posilnila viaceré jeho kompetencie – od komunikačných cez kompetencie v oblasti riešenia problémov, učebné, sociálne a personálne kompetencie, pracovné a podnikateľské až po občianske a kultúrne kompetencie.

Súčasnú svetovú prózu v slovenských prekladoch si návštevníci a návštevníčky mohli vypočuť v podaní Petra Zemaníka a Anny Zemaníkovej, ktorí v zasadacej miestnosti dekana Filozofickej fakulty čítali úryvky z knihy Ale Rachmanovovej Študenti, láska, Čeka a smrť. Nezabudnuteľný zážitok predviedla Janka Mojšová v hudobnom sprievode Michala Kamenského, vo V-clube čítali nielen deťom knihu Henrika Hovlanda Johannes Jensen má pocit, že je iný. Aj tento rok sa ako čítajúca predstavila Paulína Šedíková Čuhová, v kaviarni Break caffe zaujala vlastným prekladom knihy Olgy Grjasnowej Rus je ten, ktorý miluje brezy. Pomaly tradičný priestor skleného výklenku tento rok patril Ivane Kováčovej. Umenie sovietskej kuchyne Anye von Bremzen sa šírilo vzduchom doďaleka. V priestoroch domovskej Katedry slovenského jazyka a komunikácie z knihy Kjersti A. Skomsvold Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia čítala prorektorka Janka Klincková. Že čítanie Erlenda Loeho Naivne. Super. nie je nemožné ani v telocvični, ukázal študent Dušan Ambróš. Na benefičnom stanovišti v Univerzitnom pastoračnom centre úryvok z ešte nevydanej knihy Mária čarovný prsteň čítala Monika Zázrivcová.

Pri koordinovaní samotnej akcie pomáhalo ďalších 35 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok z radu študentov a študentiek a Červeného kríža, za čo im patrí osobitné poďakovanie. Druhý ročník UNL by bol nerealizovateľný bez podpory vedenia univerzity, ako aj Filozofickej a Pedagogickej fakulty, bez generálneho partnera Europa Shopping Center Banská Bystrica, bez mediálnych partnerov, ale aj desiatok ďalších partnerov a sponzorov, ktorých logá si môžete prezrieť v oficiálnom zostrihu Tomáša Sobotu.

Po druhom úspešnom ročníku veríme, že nám všetci na projekte zainteresovaní – študenti a študentky, vedenie univerzity a fakúlt, čítajúci a čítajúce, partneri a sponzori, ale aj banskobystrická verejnosť – aj naďalej zachovajú priazeň a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia.

Fotogaléria, videá a mediálne odkazy môžete nájsť na Oficiálna stránka UNL 2015 alebo na FB stránke.