Vzdelávanie v pohodlí a tichu – service learningový projekt z Katedry psychológie PF UMB

Vďaka aplikácii stratégie service learning v rámci rôznych predmetov a programov na našej univerzite môžu študenti a študentky zažiť, čo znamená prekročiť hranice svojich možností. V projekte Vzdelávanie v pohodlí a tichu prekročili aj hranice Slovenska.
foto lenka borošková 4Projekt, ktorý realizovala Lenka Borošková pod vedením Mgr. Zuzany Heinzovej, PhD.  smeroval do Ugandy, konkrétnejšie do dedinky Unna nachádzajúcej sa neďaleko mestečka Adjumani. Táto oblasť je dotknutá chudobou, vojnou, chorobami a ťažkými osudmi. Hlavnou úlohou centra s názvom Gift of Love, v spolupráci s ktorým sa tento projekt realizoval, je poskytnúť pomoc zraniteľným sirotám a polosirotám trpiacim vírusom HIV. V centre sa nachádza približne 50 detí. Pri mapovaní potrieb zistili, že centrum, ale aj ľudia v jeho okolí, potrebujú rôznorodú pomoc. V projekte Vzdelávanie v pohodlí a tichu sa však rozhodli podporiť štúdium detí. Keďže deti mali k dispozícii na štúdium len prázdnu miestnosť s tvrdými lavicami z dreva, cieľom bolo zabezpečiť pohodlie a priestor na štúdium najmä starším deťom z centra, ktoré študujú na druhom stupni základnej školy, strednej alebo vysokej škole. Keďže jedným zo základných  princípov stratégie service learning  je realizovať aktivity s komunitou, nie len pre komunitu, zámerom bolo od začiatku zapojiť do aktivít aj deti z centra. Súčasťou centra je aj drevárska a krajčírska dielňa. Chlapci v stolárskej dielni pripravili drevenú lavicu, menšiu stoličku a malú poličku na učebnice, ktorá sa ľahko presúva z miesta na miesto a deti si ju môžu kedykoľvek prispôsobovať. Budúce krajčírky z krajčírskej dielne ušili pohodlné matrace. A tak vznikla miestnosť pre štúdium.
Aj keď sa projekt môže javiť ako len malý a bezvýznamný krok, pre deti znamená veľmi veľa. Ich radosť a úsmev hovorí za všetko a držíme im palce, aby ich štúdium a vedomosti získané v pripravenej študovni priviedli bližšie k ich vysnívaným cieľom.
Zároveň veríme, že tento projekt je len začiatkom našej spolupráce s centrom Gift of Love a že nás v ďalších rokoch čakajú spoločné projekty, ktoré prispejú k rozvoju našich študentov a študentiek, ale aj riešeniu potrieb a výziev, s ktorými sa deti ale aj pracovníci centra každodenne stretávajú.

Lenka Borošková, Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.
Katedra psychológie na PF UMB