Sviatok Sv. Mikuláša je najpopulárnejším sviatkom najmä u tých najmenších. S týmto sviatkom sa neodmysliteľne spájajú aj postavy anjelov a čertov, ktorí nesmeli chýbať ani v tej našej škôlke.

Mikuláš – spoznávanie sa s deťmi Materskej školy v Senici

Na začiatku nás deti spoločne privítali veľkým krikom a radosťou. Po privítaní si sadli do veľkého kruhu, kde sme začali predstavovaním a vzájomným spoznávaním sa. My sme, samozrejme, svoju identitu odhaliť ešte nemohli, aby sa čaro tohto sviatku nestratilo a deti nespoznali, že sa za maskami neskrývajú skutočné postavy Mikuláša, anjela a čertov. Deti sa nám postupne predstavovali, povedali svoje meno, po ktorom Mikulášovi každý z nich povedal krátku básničku, za ktorú dostal sladký balíček. Po tomto si neposlušnejšie deti zobrali do parády čertíci a, naopak, poslušné deti anjel. Mikulášsky deň sme zakončili spoločnou diskotékou.

Príprava pozvánok a darčekov pre seniorov a seniorky
Deťom sme vysvetlili, čo bude našou činnosťou – potešiť, uctiť si a vyčariť úsmev na tvárach tých najstarších, spríjemniť im dlhé chvíle a obdarovať ich detským džavotom. Po krátkom rozhovore sme deťom ukázali a dali kolovať hotový kvietok, ktorý budú vyrábať. Posadili sme sa za stoly a rozdali potrebný materiál. S našou pomocou obkresľovali jednotlivé časti kvetov, lupienky a lístky. Potom ich navzájom oseba priliepali, čím vznikla hlava kvetu, ktorú pripevnili lepidlom o špajdľu, na ktorú ako posledné prilepili lístok kvetu.

Pečenie koláčov
Cesto, ktoré sme si dopredu pripravili, začali deti na pomúčenej doske rozvaľkávať, pričom sme im pomáhali a usmerňovali ich. Keď bolo cesto rozvaľkané, začali sme vykrajovať pomocou formičiek rôzne tvary na koláčiky. Deti sa pri práci striedali, keďže každý z nich si túto činnosť chcel nedočkavo vyskúšať. Po tomto sme koláčiky dali do rúry a netrpezlivo čakali na ich upečenie. Po niekoľkých minútach boli koláčiky hotové, už len natrieť džemom a sú pripravené pre hostí!

O niekoľko minút majú doraziť dôchodcovia a dôchodkyne z dediny, na ktorých sa deti tešia, pretože ich chcú obdarovať darčekmi, ktoré sme pre nich spoločne vytvárali. Deti zarecitovali, zaspievali a zatancovali. Na konci sme mali pripravenú aj malú súťaž, ktorá spočívala v skladní puzzle. Odmenou bolo sladké potešenie, ktoré sme s deťmi pripravili.

Aktivitu zrealizovali študenti a študentky Pedagogickej fakulty UMB: Vratislav Majer, Natália Michelíková, Magdaléna Szakácsová, Katarína Wolkomerová, Nikola Zacharová, Lenka Žabková